Asma Germe Sistemleri


Hafif yapıların özelliği, optimizasyon işlemiyle belirlenen uygulanan yüke oranla az bir yoğunluğa sahip olmasıdır.  Hafif yapılar, çekme  yapılar, çerçeve destekli, hava destekli, havayla şişirilmiş, kablo ağı, katlanabilir germe-sürekli  (tensegrite olarak da anılır), geodezik kubbeler ve grid shells olarak tanımlanır.
Asma-germe membran yapılar, teknik, ekonomik ve ekolojik özellikleri dolayısıyla gelecekte tercih edilecektir. 


   
Membran, esnek bir kompozit materyal olup ön ve arka plastik kaplama üzerine oturtulmuş sentetik fiber dokudan oluşur.  Sentetik fiber dokular, temelde, polyamid, cam fiber, polipropilen, polietilen veya polyester gibi çok çeşitli sentetik yapılardan üretilebilir. Dokuların ön ve arka kaplamaları için, prensipte, PVC,  suni kauçuk, polietilen veya PTFE gibi çok çeşitli sentetik malzeme kullanılabilir. Ancak, PVC, Tekstil Yapımı’nda, çok çeşitli varyasyonlara sahip olması yüzünden, pratikte en az olmamakla beraber, özel durumlarda kullanılmaktadır.
PVC kaplama, çok çeşitli kimyasal katkı maddelerinin kullanımına izin verir. Mantar ve bakteri saldırılarına karşı geliştirilen fungisidal ekipman gibi ilgili kimyasal katkı maddeleri sayesinde, ısı direncinin -35ºC’den +70ºC’ye yükseltilmesi sağlanır. 


Tekstil membran binalar için kullanılan destek çerçeveler, genelde çelik, paslanmaz çelik, alüminyum ve hatta keresteden yapılır.


 
 
 
 


 

Copyright 2008 Alce All rights reserved